در ادامه مي خوانيد:

 1. دوربين PTZ چيست؟
 2. قيمت دوربين PTZ
 3. كاربرد دوربين گردان
 4. ديد در شب دوربين گردان
 5. ZOOM دوربين  PTZ
 6. قابليت تعقيب خودكار دوربين PTZ ( Auto Tracking )
 7. قابليت Preset دوربين اسپيد دام
 8. چرا به دوربين هاي گردان PTZ مي گويند
 

 

  1.دوربين PTZ چيست؟

 

دوربين گردان را با نام هاي مختلفي مي شناسند كه معروف ترين آن دوربين PTZ است. PTZ مخفف عبارت Pan Tilt Zoom است. اين نام برحسب نحوه عملكرد دوربين اسپيد دام انتخاب شده است. Pan به معني چرخش به سمت چپ و راست مي باشد.Tilt نيز به معني حركت عمودي دوربين مداربسته به سمت بالا و پايين است.Zoom  نيز به معني بزرگنمايي است. به واسطه آن كه دوربين اسپيد دام مي تواند در جهات مختلف بچرخد و تصاوير با كيفيتي را ثبت كند به آن دوربين گردان نيز گفته مي شود.

مزاياي دوربين مداربسته اسپيد دام

 • پوشش فضاي وسيع تنها با يك دوربين
 • مجهز به قابليت تعقيب خودكار (Auto Tracking)مي باشد.
 • داراي زوم اپتيكال مي باشد و مي تواند بدون افت كيفيت بزرگنمايي را بر روي تصاوير انجام بدهد.
 • دوربين هاي اسپيد دام قابليت تنظيم و برنامه ريزي جهت چرخش، ميزان زوم و زمان اجراي آن را دارند.
 

 

  2. قيمت دوربين PTZ

 
 

 

  3. كاربرد دوربين گردان

 

كاربرد اصلي دوربين PTZ براي نظارت دقيق در محيط ها پر رفت و آمد است. از اين دوربين براي تعقيب و بزرگنمايي تصاوير در فاصله هايي نچندان كوتاه استفاده مي شود. با استفاده از دوربين گردان پس از زوم كيفيت تصوير از بين نخواهد رفت. دوربينPTZ را مي توان از طريق يك اپراتور مديريت كرد و يا با به كارگيري قابليت PRESET يك برنامه براي آن تعريف كرد تا بر اساس آن تصاوير را به ثبت برساند.

 

 

  4.ديد در شب دوربين گردان

 

براي آنكه تصاوير واضح و قابل قبولي داشته باشيم بايد نور كافي به لنز و از آنجا به چيپ تصوير دوربين بتابد تا تصويري قابل قبول در شب و يا تاريكي مطلق تشكيل شود. بعضاً افراد مجبور به نصب دوربين مداربسته در محيطي تاريك هستند كه نور كافي در دسترس دوربين قرار ندارد تا تصاوير واضحي را به ثبت برساند اما با وجود ال اي دي هاي مادون قرمز به كار گرفته شده در طراحي دوربين هاي اسپيد دام ديگر نيازي نيست نگران نور محيط باشيد. عموماً دوربين PTZ داراي ديد در شب 100 الي 500 متر است كه با چك كردن ديتا شيت هر محصول داخل سايت شركت توليد كننده مي توانيد ميزان برد ديد در شب آن را در يابيد.

دوربين گردان مي تواند به واسطه ديد در شب IR, EXIR, COLORVU تصاوير با كيفيت و قابل قبولي را در نور كم و يا تاريكي مطلق شب ارائه بدهد. تفاوت اين سه تكنولوژي ديد در شب تنها در كيفيت تصاويري است كه ثبت مي كنند، ديد در شب EXIR تصاوير سياه و سفيد با كيفيتي را در شب ثبت مي كند اما ديد در شب COLORVU  تصاوير رنگي را در شب ضبط مي كند كه مي تواند براي بررسي جزئيات تصادف، جنايت و… مهم و كاربردي باشد.

 

 

  5.ZOOM دوربين PTZ

 

Z  انتهاي اسم اين دوربين مخفف ZOOM است. زوم به كار گرفته شده در اين دوربين زوم اپتيكال است كه به معني زوم بر اجسام دورتر بدون كاهش كيفيت است. تنها دوربين هايي با لنز متغير مي توانند از زوم اپتيكال پشتيباني كنند كه تمامي دوربين هاي اسپيد دام داراي لنز متغير مي باشند. در كاتالوگ دوربين مداربسته زوم اپتيكال را با ضريب X نمايش داده مي شود. به طور مثال 20X به معني اين است كه دوربين مي تواند تا 20 برابر فاصله تا سوژه بر روي آن زوم كند. زماني كه شما از زوم اپتيكال استفاده كنيد ديدتان محدودتر خواهد شد و جزئيات بيشتري را مي بينيد.

 

 

  6.قابليت تعقيب خودكار دوربين اسپيد دام ( Auto Tracking )

 

قابليت تعقيب خودكار به اين معنا است كه دوربين گردان بر حسب پارامترهاي تعريف شده سوژه را تشخيص مي دهد و تا زمان خارج شدن از ديد آن را تعقيب مي كند و تمامي حركاتش را ثبت مي كند. اين ويژگي در دوربين هاي اسپيد دام جديد هايلوك وجود دارد و شما مي توانيد از آن براي تعقيب سوژه هاي مورد نظرتان استفاده كنيد.

 

 

  7.قابليت Preset دوربين اسپيد دام

 

با به كارگيري اين قابليت مي توانيد يك الگوي رفتاري براي دوربين اسپيد دام تعريف كنيد. به عنوان مثال مي توان ميزان چرخش، زواياي چرخش، زمان هاي مختلف چرخش(براي مثال بعد از 5 دقيقه گردش به چپ يا راست…)، زوم دوربين و … را براي دوربين تنظيم نمود. با استفاده از اين قابليت دوربين به صورت خودكار طبق الگوي رفتاري تعيين شده از سمت كاربرد رفتار كرده و سوژه را تعقيب مي كند و ديگر نيازي به اپراتور نخواهيد داشت.

به طور مثال مي توانيد دوربين اسپيد دام را براي خط توليد مورد استفاده قرار بدهيد و براي آن Preset خاصي را تعريف كنيد كه تمام مسير خط توليد را رصد كرده و تصوير برداري كند، در نقطه ايي خاص زوم كند و يا چند ثانيه ايي متوقف شود و بعد مجددا شروع به حركت كند. در صورتي كه بخواهيد به صورت دستي دوربين را كنترل كنيدPreset  متوقف خواهد شد و زماني كه كارتان به اتمام برسد انجام دستوراتPreset  از سر گرفته مي شود.

 

 

  8.چرا به دوربين هاي گردان PTZ مي گويند

 

دوربين گران و دوربين PTZ هر دو نام هاي دوربين مداربسته اسپيددام است كه مي تواند بدون نياز به اپراتور محوطه را رصد كند و بدون افت كيفيت برروي نقاط مختلف تصوير زوم كند.