سنسور PIR
 

سنسور تشخيص حركت PIR چيست؟

همانطور كه مستحضر هستيد تمامي اجسام داراي طول موج هستند. در واقع طول موج هاي مختلف براي درجه حرارتهاي مختلف است. طول موج اشياء به واسطه Infrared و يا مادون قرمز دريافت مي شود.

نحوه عملكرد سنسور PIR به اين صورت است كه هيچ اشعه ايي را ساتع نمي كند و تنها از طريق جذب اسعه مادون قرمز كار مي كند. اين سنسور تنها به امواج بدن انسان حساس است و در صورتي كه در ميدان ديدش يك شئ با دماي بدن انسان قرار بگيرد و حركت كند اقدام به ارسال آلارم مي كند. واكنش سنسور PIR از طرف شما قابل تعيين است مي توانيد آن را به گونه ايي تنظيم كنيد كه در صورت وجود انسان چراغ ها را روشن كند و يا آلارم ارسال كند و سريعا شما را مطلع كند. نحوه تنظيم آلارم سنسور تشخيص حركت PIR به نوع كاربري شما بستگي دارند كه ادامه بيشتر توضيح خواهيم داد.

 

نحوه كار سنسور تشخيص حركت PIR

نحوه كار سنسور PIR به گونه ايي است كه حرارتها را تشخيص مي دهد اما تنها به حرارت هاي بدن انسان و حيوان واكنش نشان مي دهد. به طور مثال اگر قصد داريد براي بهينه سازي مصرف انرژي در بخش كنترل انرژي ساختمان در راه پله ساختمانتان دوربين مداربسته مجهز به سنسور PIR نصب كنيد. كمك مي كند كه در زمان رفت و آمد از راه پله چراغ ها روشن شوند و در صورتي كه كسي در راه پله حضور نداشت چراغ ها خاموش بمانند. نيازي نيست نگراني از جهت نوري كه از پنجره به داخل مي تابد باشيد زيرا سنسور تشخيص حركت PIR آن را مي شناسد و اختلالي در نحوه عملكرد آن ايجاد نمي شود.

مي توانيد سنسور تشخيص حركت PIR را در يك اتاق نصب كنيد و در برنامه ريزي آن اعلام كنيد در صورت عبور و مرور در بازه زماني مشخصي آلارم بدهد تا شما سريعا خودتان را به محل برسانيد. به عنوان مثال دوربين مداربسته تان به سنسور PIR مجهز است و آن را رو به روي در ورودي شركتتان نصب كردي. در طول روز عبور و مرور در اين قسمت كاملا طبيعي است اما در بازه زماني تعطيلي شركت در صورت وجود هر گونه حركتي احتمال وجود سارقين در شركت وجود دارد و شما هرچه سريعتر بايد از آن مطلع شويد كه با به كارگيري سنسور پير اين عمل به آساني امكان پذير خواهد بود.

نصب دوربين هايلوك مجهز به سنسور PIR

در صورتي كه قصد نصب دوربين هايلوك مجهز به سنسور تشخيص چهره PIR را داريد پيشنهاد مي كنيم آن را در موقعيتي قرار بدهيد كه تابش نور مستقيم خورشيد باعث ايجاد آلارم هاي كاذب نشود. بهترين مكان براي نصب دوربين هايلوك مجهز به سنسور PIR ديوارهاي بزرگ پشت به نور هستند. البته توجه داشته باشيد كه در حوالي محل نصبتان نبايد فن گردش هوا وجود داشته باشد زيرا اين فن ها موجب مي شوند كه هواي اتاق چندين بار تغير كند كه اين امر خود به تنهايي موجب ايجاد آلارم هاي كاذب خواهد بود.

سنسور تشخيص چهره PIR متوجه تغيرات تابشي ايجاد شده مي شود و تمامي بازه ديد فعلي اش را با تصوير قبلي مقايسه مي كند. تصاويري كه به واسطه مادون قرمز ثبت مي شوند را به صورت پيكسلي مورد بررسي قرار مي دهد حتي اگر 3 پيكسل از تصوير تغيير كرده باشد آلارم را ارسال مي كند. البته ميزان حساسيت سنسور تشخيص چهره PIR را مي توانيد تغير دهيد.

نحوه فعالسازي PIR در دوربين آنالوگ

1- دستگاه DVR ورژن 3 هايلوك

انجام تنظيمات موشن :

Menu → Record → Schedule → Enable

ايجاد حساسيت و انتخاب ناحيه مورد نظر :

Menu →Camera → Enable Motion Detection → Enable False Alarm Filter

2- دستگاه DVR ورژن 4 هايلوك

انجام تنظيمات موشن :

Storage → Schedule → Record → Select a Camera → Enable Schedule →Apply

انتخاب ناحيه :

System Maintenance → Event- Normal Event →Motion Detection→ انتخاب دوربين موردنظر → Enable

Area: Enable False Alarm Filter → تعريف حساسيت تصوير و ناحيه مورد نظر

فعالسازي آلارم :

Linkage Action →Normal Linkage →

نحوه فعالسازي PIR در دوربين تحت شبكه (IP)

در ابتدا از طريق مرورگر internet explorer وارد منوي دوربين شويد و تنظيمات زير را انجام دهيد:

  1. انجام تنظيمات موشن در قسمت Configuration-Storage-Schedule Setting:
  2. Configuration →Event →Basic Event →PIR Alarm →Enable
  3. سپس صفحه Arming Schedule را ذخيره كنيد.
 
 
 
 

اگر فردي در اتاق خوابيده باشد در طول كل شبانه روز سنسور تشخيص چهره PIR آلارم كاذب ارسال مي كند؟

ميزان حساسيت سنسور پير را مي توان تنظيم كرد تا به يك غلط خوردن ساده در خواب حساسيت نشان ندهد. اما اگر جا به جايي محسوسي صورت بگيرد به طور حتم سيستم آلارم ارسال خواهد كرد.

مي توان براي سنسور تشخيص چهره PIR بازه زماني تعيين كرد؟

جواب مثبت است. شما مي توانيد براي سنسور PIR تان بازه زماني مشخص كنيد به گونه ايي كه تنها در ساعات مشخصي شروع به كار كند و پس از آن كارش را متوقف كند و دوربين مداربسته هايلوكتان به صورت معمول تصاوير را ثبت و ضبط كند.

آيا حركات حيواناتي همچون گربه را نيز تشخيص مي دهد و آن را مانند انسان يك خاطي فرض مي كند؟

 سنسور پير بر حسب حرارت شناسايي مي كند و توانايي تشخيص حيوانات را از انسان ندارد و چون حيوانات همچون انسان موجود زنده هستند و درجه حرارت هاي يكساني را ساتع مي كنند براي هر دو آلارم ايجاد مي كند.